Oulun Viikko-Sanomia 21.6.1873
Kertomus allekirjoitetun tarkastusmatkasta Pudasjärven ja Kuusamon pitäjissä Oulun lääniä, lihan kylmältä-savustamisen tarkastusta varten v. 1873. 1
Oulun läänin Talous-seuran 2 komitealta saadun määräyksen mukaan, annettu viime marraskuun 29 päivänä, että matkustaa Pudasjärvelle, Jokijärvelle ja Kuusamoon, opettamaan yhteistä kansaa lihan kylmältä-savustamisessa, lähti allekirjoitettu tammikuun 29 p:nä tänä vuonna kotoansa ja tuli helmikuun 1 p:nä Pudasjärven kirkonkylään, jossa seuraavana päivänä kävin herra yliforstmestari Forsströmin 3 tykönä, hänen kanssansa keskustellakseni työn alkuunpanemisesta.
Koska tässä keskustelussa tultiin tietämään, että herra kirkkoherra Hällfors 4 ei ainoastaan olisi erinomaisen mieltynyt tähän hommaan, vaan myös olisi varustettu melkoisella joukolla poronpaisteja ja muuta lihaa, jonka hän halusi saada savustetuksi, niin allekirjoitettu meni samana päivänä kirkkoherran virkataloon, jossa päätettiin, että sen lihan suolaus, joka tässä paikkakunnassa voitaisiin kokoon saada, oli toimitettava virkatalon pakarituvassa, joka siihen nähtiinkin varsin soveliaaksi, sitten kun se sitä ennen oli tullut tarpeeksi lämmitetyksi, varsinkin koska savustamiseen edellisenä vuotena käytetty riihi oli aivan lähellä ja lihan siirtäminen suolauksesta savustukseen siten taisi mukavammin tapahtua.
Tämän johdosta alettiin pakaritupaa lämmittää jo samana päivänä, ja liha, jota monelta suunnalta tuotiin, vietiin sinne ja sulatettiin seuraavina päivinä. Koska kuitenkin talokkaan poika Fredrik Riekki, joka mennä vuonna etunenässä harjoitettiin kylmältä-savustamisen keinoon, tänä vuonna oli estetty ottamaan vielä perinpohjaisempaa opetusta tässä asiassa, mutta herra yliforstmestari Forsström, joka ei millään muotoa tahtonut laiminlyödä tätä oivallista tilaisuutta vastaanottamaan tätä Talousseuran vielä kerran niin auliisti tarjoomaa hyväntahtoisuutta Pudasjärven kuntaa kohtaan; niin ei hän säästänyt mitään vaivaa etsiäksensä toista henkilöä, jolla oli halua ja kykyä oppimaan tätä niin tarkoituksen mukaista savustuksen keinoa, ja tapasi nämä omaisuudet lukkari-kokelas Juho Huhtelinissa, jonka hän sentähden esitti opetettavaksi kylmältä savustamisessa. 5
Tämän henkilön avulla toimitettiin ensin suolaus kirkkoherran virkatalossa ja sittemmin Nynä(jä)nojan maalla maakauppijas Paavo Poroputaan 6 luona, joka hyvin mieltyneenä tähän asiaan ja saatua tiedon allekirjoitetun tulosta, oli koonnut koko joukon lihaa ja sulattanut sen suolausta varten. Nyt neuvottiin mainittu Huhtelin tarpeellisissa käsitempuissa ja sai tiedon kaikista niistä asianhaaroista ja kohdista, joita hänen työssään tuli vaarinottaa, jonka perästä peräänkatsanto jätettiin hänen huostaansa, sillä aikaa kuin allekirjoitettu lähti käymään Hirvaskosken tehtaalla.

Hirvaskosken kartano, linkitetty kartanon kotisivuilta
Lihoja Hirvaskoskella suolattaissa, ottivat herra ja rouva Nordblad tarkan tiedon menetyksestä, jonka tähden siellä valmistettu liha jätettiin heidän huoleensa ja hoitoonsa. Taivalkosken sahalla ja Kuusamon pitäjässä ottivat herrat John Nordblad ja Anders Korhonen, jotka jo mennä vuonna olivat tätä tehtävää opetelleet, vielä perinpohjaisemman tiedon siitä, ja on se allekirjoitetulle erinomaisen hupaista, että on tullut tilaisuuteen todistaa sitä halua, intoa ja taitoa, jota mainitut herrat osoittavat kylmältä-savustamisen konstissa; niinpä oli provasti Ingmankin asiaan erinomaisen mielistynyt. 7
Paluumatkalla Kuusamosta Pudasjärvelle tarkastettiin kaikki edellämainitut suolaukset ja ne havaittiin joka paikassa tarpeellisella huolella hoidetuiksi, jonkatähden asianomaisille annettiin tieto ajasta, jolloin ne olivat savustettaviksi asetettavat sekä keinosta, kuinka se oli tehtävä, sekä yleisesti, mitä itsekunkin tuli vaarinottaa, siksikuin allekirjoitettu tulisi pitämään lopullista tarkastusta.
Viimeinen näistä tarkastuksista pidettiin helmikuun 26 päivänä. Maaliskuun 10 päivänä alotettiin savustuksen tarkastus, ensin Pudasjärven kirkonkylässä ja sitte toinen toisensa perästä kaikissa paikoin, missä suolausta oli tehty, ja havaittiin lihat joka paikassa savustettaviksi asetetuiksi, paitsi Kuusamossa, jossa asettaminen toimitettiin allekirjoitetun oman katsannon alla; jonka perästä asianomaiset saivat tiedon lämmityksestä ja keinosta, mitä heidän tuli vaarinottaa lihojen valmistuessa.
Tämä tapahtui joka paikassa sekä menomatkalla Kuusamoon että paluumatkalla sieltä. Paitsi lihan savustamista, annettiin myös neuvoja lihamakkaran teossa ja savustuksessa, sekä maakauppijas Poroputaan luona että Hirvaskosken ruukilla.
Lopuksi otettiin lihat valmiiksi savustuneina alas Pudasjärven kirkonkylässä ja olivat ne oiva hyviä; jonkatähden ja koska näin hyvästi onnistui, herra kirkkoherra Hällfors heti kiirehti uudestaan suolaamaan uuteen savustukseen. 8
Muutoin allekirjoitettu toivoo käyvän yhtä hyvästi muuallakin, sentähden, että, jotka työskentelevät tämän kanssa, ylimalkaan ovat hyvin tarkkaavaisia, erittäinkin sahan inspehtori Norblad, ja on allekirjoittaneelle erinomaisen hauskaa saada todistaa, että halu kylmältä-savustamiseen on yhteisessä kansassa kovasti karttumassa, niin että heidän entinen sopimatoin auringossa kuivaaminen vähitellen kokonaan jääpi pois.
Muutoin on allekirjoiteltu siitä ajatuksesta, että yhteinen kansa Pudasjärvellä ja Kuusamossa jo on oppinut niin paljon kylmältä-savustamiseen, kuin tarvitaan; kuin myös, että halu siihen on niin yleiseen noussut, että he ilman enemmättä opetuksetta tulevat toimeen omin päinsä, etenkin kuin ajatellaan, että toistainen harjoitus myös tuottaa yhä enemmin kokemusta.
Muhoksella huhtikuun 1 p:nä 1873.
– Eberhard Meier
- Kylmäsavustus, mitä se on? ↩
- Talousseuran historia ↩
- Ylimetsänhoitaja, kamarineuvos Magnus Ernfrid Carlinpoika Forsström (s. 26.10.1831 Mäntyharju, k. 25.11.1903 Pudasjärvi), muutti Iistä Pudasjärvelle helmikuussa 1864 ↩
- Karl Immanuel Isakinpoika Hällfors (s. 19.5.1826 Keuruu, k. 18.3.1880 Pudasjärvi) ↩
- Lukkari Johan Wilhelm Johansson Huhtelin (s. 18.4.1847 Pudasjärvi, k. 10.1.1923 Pudasjärvi ↩
- Maakauppias Paavo Matinpoika Poropudas (s. 8.3.1839 Kuusamo, k. 15.3.1902 Pudasjärvi) ↩
- Johan August (Janne) Erikinpoika Norblad (myös Nordblad, s. 8.5.1847 Ruotsi Gävle, k. 1923) ↩
- Hirvaskosken kartanon historiaa ↩